آدرس : تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
فلنج گلودار فولادی

مشخصات فنی

نام فلنج گلودار

فلنج گلودار فولادی

توضیحات

از فلنج ها برای اتصال سیستم لوله کشی با نازل تجهیزات مانند پمپ ها ، کمپرسور ها، مخازن، فیلترها و ... یا تجهیزات Inline مانند شیرها، تجهیزات کنترلی و ... استفاده می شود.
مشخصات یک فلنج شامل موارد زیر می باشد:
1ـ نوع فلنج (Flange Type): انواع فلنج ها در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند که هر یک در شرایط خاصی مورد توجه بیشتری قرار می گیرند. در اینجا به برخی از انواع فلنجها اشاره می شود:
1- Welding Neck Flange
2- Slip On Flange
3- Socket Weld Flange
4- Lap Joint Flange
5- Threaded Flange
7- Blind Flange
2- سطح تماس فلنج (Facing) که انواع مختلفی دارد اما برخی از پراستفاده ترین آنها به شرح زیر می باشند:
a. سطح صاف (Flat Face): در جاهاییکه حساسیت کار پایین است مانند خطوط آبرسانی به کار برده می شود.
b. سطح برجسته(Raised Face): زمانیکه نیاز به آب بندی مناسب باشد از آن استفاده می شود. در صنایع نفت و گاز در حالت عمومی از این نوع سطوح فلنج استفاده می شود.
c. رینگ دار (Ring Face): عموما در جاییکه دما و یا فشار بالاست و نیاز به آب بندی بیشتری می باشد از آن استفاده می شود.
3- کلاس فشار فلنج ها (Pressure Classes Of Flanges):
طبق ANSI B16.5 فلنج های Forged در 7 کلاس فشاری ساخته می شوند:
150Lbs - 300Lbs - 400Lbs - 600Lbs - 900Lbs - 1500Lbs - 2500Lbs
طبق API 6A کلاس فشاری فلنج ها می بایستی برای ماکزیمم فشار کاری به شرح زیر طراحی شود:
3000 ـ 5000 ـ 10000 ـ 15000 ـ 20000 PSI
4- Flange Facing Finish:
Stock Finish
Spiral Serrated
Concentric Serrated
Smooth Finish
فلنج گلودار

فلنج گلودار یک صفحه گرد دارای سوراخ است که به عنوان یکی از اتصالات لوله ها و شیر های صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.. به طور کلی فلنج ها در بخش هایی استفاده می شوند که لوله ها باید به تناوب باز و بسته شوند و لوله کشی و اجزای آن ها مورد بررسی قرار گیرند. در این شرایط فلنج گلودار دارای ساختار مناسبی برای این کار است و در کنار صفحه گرد از یک قسمت برآمده با عرض کمتر استفاده می کند. در ادامه در خصوص کاربرد ها و انواع فلنج گلودار بیشتر توضیح خواهیم داد.

فلنج گلودار که به آن فلنج گردندار نیز گفته می شود همانطور که از اسم اش مشخص است دارای گردنی به شکل مخروط است که شعاع گردن بر اساس قطر لوله تنظیم می شود و به آن جوش داده خواهد شد. وجود گردن در فلنج گلودار سبب شده است که میزان تحمل فلنج افزایش یابد. این نوع از فلنج ها اغلب برای فشارهای بالا و همینطور دمای زیر صفر گزینه های بسیار عالی بوده و سبب می شوند که میزان بار نوسانی به طور دقیق سرشکن شود. فلنج گلودار کاربرد های بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و در میان مدل های مختلف فلنج نیز از پر کاربرد ترین گزینه ها به حساب می آیند. در ادامه در خصوص انواع فلنج گلودار و کاربرد های آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.


فلنج گلودار چیست؟


در تجهیزات ساختمانی یکی از ابزار های بسیار مهم که در بین مهندسان و مصرف کنندگان بسیار پرکاربرد است فلنج است. فلنج ها صفحه ای دایره ای شکل هستند که سوراخ هایی در اطرافشان دارند. فلنج در واقع یک اتصال دهنده است و بیشتر در لوله ها، شیرآلات و دستگاه های صنعتی کاربرد دارد.

فلنج ها انواع مختلفی دارد که عبارت اند از:

فلنج ساده

فلنج ساده با سطح برجسته

فلنج نر و ماده

فلنج گلودار

فلنج لبه دار

فلنج کور

در طراحی فلنج گلودار، یک گردن مخروطی قرار داده شده است که شعاع آن در انتها با قطر لوله ها برابر و به آن ها جوش می شود. حسن این نوع طراحی و تولید این نوع فلنج وجود این گردن است که باعث تقویت تحمل کلی فلنج و اتصال بهتر به لوله می گردد. فلنج گلودار در برابر فشار های بالا و حتی دما های زیر صفر درجه و بار های نوسانی و ارتعاشاتی بسیار مطلوب عمل می کنند و از نظر آب بندی نیز بسیار مناسب هستند.

فلنج گلودار به یک قطعه دایره ای شکل گفته می شود که برای مسدود کردن یا اتصال سایر اجزا مانند شیرآلات، نازل ها موارد خاص و غیره به لوله متصل می شود. فلنج گلودار از محبوب ترین روش های اتصال هستند. فلنج گلودار برای اطمینان از اتصالات لوله بدون نشت از پیچ و مهره و واشر استفاده می کند.آن ها بر اساس درجه حرارت فشار و درجه و طبق لوله های استاندارد انتخاب می شوند. با این حال، فلنج های گلودار ساخته شده به صورت سفارشی قابل تولید هستند اما در صنایع ترجیح داده نمی شوند.


انواع فلنج گلودار


فلنج گلودار به دو دسته تقسیم می شود.

فلنج گلودار معمولی. این فلنج ها دارای گردن های کوتاهی هستند و اندازه گلویی آن ها زیاد بزرگ نیست.

فلنج گلودار بلند. این فلنج ها در مقایسه با مدل های معمولی دارای گردن ها بلندتری هستند و به همین دلیل کاربرد های خاص تری نیز دارند.


نحوه تولید فلنج گلودار


در تولید فلنج گلودار همیشه قطر گلویی با قطر داخلی وسیله یا لوله ای که به آن وصل خواهد شد لحاظ می شود تا از ایراد های محاسباتی پیشگیری شود و نیز به دلیل نصب فلنج مانعی در جهت حرکت سیال ایجاد نشود. همچنین، این یکسانی قطر باعث می شود فشار به شکل یکسان در خط تقسیم شود و در عین حال تست رادیوگرافی یا تست های دیگر بر روی خطوط لوله ساده تر و درست تر انجام می شود. نحوه نصب فلنج گلودار اینگونه است که چون قطر فلنج گلویی با قطر داخلی لوله یا اتصال مربوطه یکی است، گلویی فلنج در داخل آن فرو می رود و یک جوشکاری کامل از نوع باتولد انجام می گیرد.

معمولا فلنج گلودار با روش فورجینگ تولید می شود. پس از تولید نیز، فلنج گلودار با روش های آزمون اولتراسونیک باید مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود در ساختار فلنج درز یا سوراخی وجود دارد و یا خیر.


جنس فلنج گلودار


فلنج گلودار جوشی عموما از جنس فولاد یا آلیاژ های آن ساخته می شود. بیشتر فلنج های گلودار در بازار از جنس فولاد، فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) و یا کربن استیل هستند. برای دما های بالا یا پایین نیز معمولا از جنس فولاد کم کربن یا پرکربن استفاده می شود. از میان متریال های غیر فولادی نیز عموما تیتانیوم و آلومینیوم به دلیل استحکام بالا و وزن پایین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. فلنج گلودار ساخته شده از تیتانیوم و آلومینیوم در مواردی استفاده می شود که وزن خط باید کمتر از حد معینی شود و در عین حال استحکام و مقاومت آن باید حفظ شود. برای مواقعی که خورندگی سیال بالا باشد نیز از آلیاژ هایی مانند اینکونل، اینکولوی و هستلوی استفاده می شود. همچنین، اگر دمای سطح سیال بالا باشد نیز می توان از این آلیاژ ها استفاده کرد.


کاربرد های فلنج گلودار


فلنج ها به طور کلی محصولاتی پر کاربرد در صنایع مختلف هستند. از فلنج ها بر روی خطوط لوله استفاده می شود و تقریبا تمامی صنایع از خطوط لوله مخصوص به خود استفاده می کنند. فلنج گلودار نیز به دلیل طراحی خاص خود کاربرد های بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. این فلنج ها به دلیل داشتن گلو هایی بلند می توانند فشار و دمای زیادی را تحمل کنند و در صنایع غذایی و شیمیایی که دما و نوع مایعات در حال عبور از لوله ها خورنده و داغ است کاربرد های بیشتری دارند. به طور کلی فلنج گلودار یکی از انتخاب های برتر برای تمامی صنایع هستند.


مزایای استفاده از فلنج گلودار


تحمل دما و فشار بالا. فلنج گلودار بهترین مدل فلنج برای استفاده در دما و فشار بالا است. این فلنج ها به دلیل داشتن ساختار مخروطی شکل می توانند به راحتی فشار و دمای بالا تحمل کنند و از این رو بهترین گزینه برای صنایع حساس هستند.

آلیاژ های مختلف. فلنج گلودار از آلیاژ های فلزی مختلفی ساخته می شود که هر کدام از آن ها می توانند برای صنایع و مایعات مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

انواع مختلف. شما می توانید با توجه به نوع استفاده و همچنین دما و فشار مایعات عبوری خود فلنج با طول گلوی مشخصی تهیه کنید. در این شرایط دست شما برای انتخاب مورد نظر و مناسب کاملا باز است.فرم ثبت نظر

  • تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
  • 02133113283
  • 02133911795
  • ghadir.trading@yahoo.com
  • www.ghadir-trd.com
  • ghadir-trd@
  • logo
    Copyright © 2018 www.ghadir-trd.com All rights reserved