آدرس : تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
شیر فلکه کشویی (گیت ولو)

مشخصات فنی

نام شیر کشویی

شیر فلکه کشویی (گیت ولو)

توضیحات

شیر کشویی یا دروازه ای یکی از پر کاربرد ترین شیر های مورد استفاده در صنعت است. حرکت استم در این نوع ولو به صورت خطی بوده و کارآیی این نوع شیر گیت ولو در بستن و یا باز کردن کامل مسیر است یعنی در ولو کشویی نمی توان مسیر را به عنوان مثال نیمه باز کند. بستن و باز کردن جریان در این نوع ولو به وسیله یک دیسک دروازه ای شکل انجام می پذیرد.
نوع اتصال : فلنجی (RF – FF – RTJ)، جوشی، دنده ای و سوکتی
متریال شیر ها
1ـ کربن استیل (فولادی) carbon steel ازجمله A105 , A216 Gr WCB/WCC و...
2ـ استنلس استیل stainless steel از جمله A182 F304/316L , A351 – CF8C
2ـ چدنی CAST IRON ازجمله A126 CLASS B
3ـ برنجی bronze ازجمله B62
4ـ آلیاژی (کربن ، استنلس استیل و پایه نیکل) از جمله
A350 – LF2 , A352 LCC, A815 UNS S31803/S32750 و INCONNEL B564 UNS N06625
کلاس (RATING)
استاندارد آمریکا: از #150 و #300 و #400 و #600 و #900 و#1500 و #2500 و ردهی های API از جمله API10000 , API5000 و....
استاندارد آلمان: PN10, 16, 25, 40
استاندارد شیرها
API 6D – 602 – 609 , …
ANSI / ASNE B16.34 - B16.10 , ….
DIN 3202-4 - DIN 3202-5- DIN 3320-1 و ...
شیر گیت ولو

انواع شیر گیت ولو

شیر گیت ولو موازی

در حالت موازی، دو دیسک به صورت کاملا موازی با یکدیگر قرار دارند. در این مدل دیسک، فشار در حالتی که دیسک در پایین ترین نقطه خود قرار دارد کمک می کند تا دیسک به سمت بخش خروجی فشرده شود که باعث آب بندی بهتر می شود. مشهود است که هر چه فشار سیال بیشتر باشد، آب بندی در طرف خروجی بهتر است و از آن سو اگر فشار در سمت ورود کم شود، آب بندی دیسک با مشکل روبرو می شود. در بعضی از مدل های موازی در واقع دیسک از دو صفحه موازی تشکیل شده است که از وسط توسط فنر به حامل وصل شده اند. وجود فنر باعث شده که در دما های بالا و در مواقعی که اختلاف دمای پایین دست و بالا دست جریان زیاد شود اختلالی برای عملکرد دیسک به وجود نیاید. علاوه بر این مزیت، شیر های گیت ولو با دیسک موازی برای سیالات با ذرات معلق (دوغ آبی) بسیار مناسب تر از مدل گوه ای هستند.

شیر گیت ولو گوه ای

پرکاربردترین نوع از شیر فلکه فولای کشویی، مدل گوه ای است. در این حالت دیواره دیسک عمود بر مسیر عبور جریان سیال نیست و با صفحه عمود بر مسیر جریان سیال زاویه می سازد. در واقع لبه پایینی این مدل از دیسک ها به شکل یک گوه است و کاملا صاف نیست. در این مدل از شیر ها با توجه به شکل ظاهری دیسک، میزان سایش و فرسایش مابین دیسک و نشیمنگاه بسیار کم است. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، در مدل موازی در فشار های پایین آب بندی مناسبی مابین دیسک و بخش خروجی وجود ندارد اما در مدل گوه ای، هم در فشار پایین و هم در فشار بالا، آب بندی مناسبی وجود دارد. در شیر های کشویی گوه ای، هنگامی که سیالات با ذرات معلق از مسیر عبور کرده اند ممکن است در هنگام بسته شدن این ذرات سطح روی بخش خروجی را بپوشانند و مانع از بسته شدن کامل دیسک شود که باعث عدم آب بندی کامل می شود. لذا این مدل از شیرآلات با دیسک گوه ای برای سیالات با ذرات معلق مناسب نمی باشند.

شیر های کشویی گوه ای با توجه به شکل ظاهری دیسک به کار رفته در آن ها به سه دسته مختلف زیر تقسیم می شوند.

شیر گیت ولو لبه صلب

رایج ترین و پرکاربرد ترین نوع لبه دیسک در شیر های کشویی نوع صلب بوده که از سادگی و قدرت بالایی برخوردار است. شیری با این نوع لبه تقریبا در هر حالت و موقعیتی می تواند به خط وصل شود و همچنین تقریبا برای هر نوع مایعی به کار می رود. این نوع از لبه در واقع ساختمانی یک تکه دارد. لبه صلب برای جریان های توربولانس بسیار مناسب است.

شیر گیت ولو لبه منعطف

در واقع این مدل از لبه شیر، تنها در مرکز دیسک به صورت صلب بوده و در سطوح خارجی تر و سطح تماس با بخش خروجی به صورت منعطف است. در واقع این مدل یک دیسک یک تکه است که در محیط اطراف آن قسمت تو خالی وجود دارد.

شیر گیت ولو لبه شکاف دار

اسم دیگر این مدل از لبه دیسک دوبل است. این مدل، آب بندی بهتری در مقایسه با دیسک های صلب دارد. در واقع این مدل از دیسک قابلیت خود تنظیمی دارد و و خودش را با دو طرف بخش خروجی هم تراز می کند. در زمانی که شیر در حالت باز قرار دارد و دیسک بالا قرار دارد، دو تکه مختلف گوه با استفاده از فنر های موجود در آن به یکدیگر نزدیک می شوند، در زمانی که شیر در حالت بسته قرار دارد و دیسک به سمت پایین در حرکت است، بدون هیچگونه تماس با بخش خروجی تا انتها می رود.

شیر گیت ولو چیست؟

شیر گیت ولو به طور گسترده ای برای انواع کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند و هم برای نصب روی زمین و هم برای نصب در زیر زمین مناسب هستند.حداقل برای تاسیسات زیر زمینی انتخاب نوع مناسب شیر برای جلوگیری از هزینه های بالای تعویض، از اهمیت بالاتری برخوردار است.آن ها در خطوط لوله به عنوان شیرهای جدا کننده نصب می شوند و نباید از آن ها به عنوان شیر کنترل یا تنظیم کننده استفاده شود.


فرم ثبت نظر

  • تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
  • 02133113283
  • 02133911795
  • ghadir.trading@yahoo.com
  • www.ghadir-trd.com
  • ghadir-trd@
  • logo
    Copyright © 2018 www.ghadir-trd.com All rights reserved