آدرس : تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر

شیر آتش نشانی


شیر آتش نشانی

شیر آتش نشانی یکی از کاربردی ترین و مهم ترین ابزار اطفا حریق در شهر ها است. این شیر ها که به شکل مستقیم به سیستم لوله کشی آب شهر متصل هستند، می توانند در مدت زمانی کوتاه مقدار زیادی آب با فشار را برای آتش نشان ها تامین کنند. طبق بررسی های انجام شده نیز مشخص شده در مواردی که شیر آتش نشانی نزدیک به صحنه حریق وجود داشته است، درصد بیشتری از آتش توسط شیر آتش نشانی خاموش شده و ماشین های آتش نشانی نقشی کمتر داشته اند. این شیر ها در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند که در ادامه به معرفی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت و در خصوص مشخصات شیر آتش نشانی توضیح خواهیم داد.

شیر آتش نشانی

انواع شیر آتش نشانی

به طور کلی شیر های آتش نشانی از نظر محل نصب به دو دسته تقسیم می شوند.

شیر آتش نشانی شهری. این نوع شیر ها به طور مستقیم به خط لوله آب شهری متصل می شوند و در خیابان ها و کوچه های شهر ها نصب می شوند. معمولا فاصله شیر ها بر اساس استاندارد شهری تایین می شوند.

شیر آتش نشانی ساختمانی. شیر های آتش نشانی ساختمانی شیر های اطفا حریقی هستند که در داخل طبقات مختلف ساختمان ها نصب می شوند تا افراد عادی و آتش نشان ها بتوانند از طریق لوله کشی آب ساختمان آتش های کوچک و سبک را خاموش کنند.


@val3


انواع شیر آتش نشانی شهری

شیر آتش نشانی شهری با محفظه خشک. محفظه فوقانی این شیر در حالت عادی خشک است و خارج از سطح زمین نصب می شود. این محفظه با باز کردن شیر اصلی، پر از آب می شود. هم چنین این شیر مجهز به سیستم تخلیه است که به صورت خودکار پس از بسته شدن شیر اصلی، عمل تخلیه را انجام می دهد. یکی از مزیت های این نوع شیر ها، قابل استفاده بودن این مدل در مناطق سردسیر و مناطقی که امکان یخ زدگی وجود دارد، است. دیگر مزیت این شیر مکانیزم ضربه گیر می باشد که در هنگام وقوع حادثه و تصادف، مانع خروج آب می گردد. شلنگ آتش نشانی به خروجی 1/2 2، 3 و 4 اینچ این شیر متصل می شود.

شیر آتش نشانی شهری با محفظه تر. بخش فوقانی این شیر بر روی سطح زمین نصب می شود ولی همواره محفظه این شیر پر از آب است. این نوع شیر دارای شیر اصلی نیست و در عوض در هر کدام از خروجی ها شیر جداگانه ای نصب شده است. این شیر دو مزیت حالت محفظه خشک را ندارد و در مناطقی که امکان یخ زدگی دارد نباید استفاده شود. هم چنین سیستم ضربه گیر در هنگام وقوع حادثه برای ممانعت از خروج آب را ندارد. شیر های آتش نشانی شهری دارای اتصال فلنج فولادی برای ارتباط به شبکه هستند.

شیر آتش نشانی زمینی. این شیر بر خلاف دو مدل شیر قبلی به صورت کامل در زیر زمین در داخل محفظه خود نصب می شود و مجهز به شیر قطع و وصل جریان است. این مدل شیر آتش نشانی دارای شلنگ آتش نشانی و پایه شلنگ است. نوع اتصال این شیر هم از مدل فلنجی است.

انواع شیر آتش نشانی ساختمانی

شیر آتش نشانی تک. در برخی از ساختمان ها به دلیل کاهش هزینه ها و همچنین سر هم بندی کار فقط از شیر های آتش نشانی در طبقات مختلف استفاده می شود و شلنگ های مناسب در کنار آن ها نصب نمی شود. در این شرایط ساکنین و یا آتش نشان ها باید شلنگ های مناسب را یافته و سپس با استفاده از شیر های تعبیه شده اقدام به خاموش کردن آتش ها نمایند.

شیر آتش نشانی به همراه شلنگ. مدل استاندارد از شلنگ ها مخصوص که جای کمی را نیز اشغال می کنند در کنار شیر آتش نشانی بهره می برند. در این مدل ها در صورت وقوع حریق فقط کافیست شیر آب را باز کنید تا شلنگ ها پر از آب شوند و برای اطفا حریق آماده به کار شوند.


@val3


اجزا شیر آتش نشانی

بدنه شیر های آتش نشانی شامل چهار قسمت اصلی است که عملکرد هر کدام به شکل مختصر در زیر توضیح داده شده است.

کلاهک فوقانی. که شامل دسته عملکرد یا باز کننده شیر، سوراخ روغن کاری و صفحه فلنج است که در قسمت فوقانی تعبیه شده اند.

بدنه میانی روی زمین. دهانه های آبدهی مجهز به درپوش و زنجیر اتصال بر روی این قسمت تعبیه می شوند و دارای فلنج معمولی و ایمنی هستند. فلنج ایمنی جهت جلوگیری از صدمه به شیر اصلی به کار برده می شود.

بدنه میانی زیر زمین. حاوی یک لوله و دو فلنج معمولی و یک فلنج ایمنی است و طول آن بر حسب نیاز مصرف کننده مشخص می شود.

بدنه زیرین. مجهز به دریچه کنترل مقدار آبدهی و سیستم تخلیه خودکار است. هم چنین این بخش دارای یک یک دهانه گیرنده از شبکه آبرسانی شهری است و دو اتصال فلنج در انتها دارد.

مشخصات شیر آتش نشانی


@val3


کلیه قطعات چدنی توسط رنگ قرمز پوشش داده می شوند.

این شیر ها مجهز به سوپاپ خودکار با فنر استیل جهت تخلیه آب در زمان بسته بودن شیر برای جلوگیری از یخ زدگی هستند.

برخی مدل های شیر آتش نشانی دارای دو خروجی ۲٫۵ اینچ و یک خروجی ۴ یا ۴٫۵ اینچ هستند.

این شیر ها مکانیزم ضربه گیر و فلنج ایمنی دارند.

کلیه محورهای داخلی از جنس استیل ضد زنگ هستند.

سیستم ضد سرقت مناسب برای شهرهای پر جمعیت دارند.

شیر آتش نشانی دارای محور تمام استیل است.

در هر سیستم گرمایش با روغن ، قانون نصب شیر آتش نشانی اضطراری است. شیر آتش نشانی باید روغن را در نقطه ورود به ساختمان جدا کرده و توسط یک سنسور از راه دور در دیگ بخار فعال شود. توجه: یک شیر آتش نشانی مویرگی از وقوع آتش سوزی جلوگیری نمی کند اما باعث می شود که با هرگونه روغن گرم کننده آتش سوزی بیشتر متوقف شود.

شیر آتش نشانی در خارج از دیواره خارجی ساختمان بین مخزن و ورود لوله تغذیه سوخت به ساختمان قرار گرفته است. سپس لوله با سنسور وارد ساختمان شده و به دیگ بخار می رود تا دما را کنترل کند.

دوست داشتی به این صفحات هم سر بزن

مقالات مرتبط

  • تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
  • 02133113283
  • 02133911795
  • ghadir.trading@yahoo.com
  • www.ghadir-trd.com
  • ghadir-trd@
  • logo
    Copyright © 2018 www.ghadir-trd.com All rights reserved