آدرس : تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر

فلنج کربن استیل (فولادی)فلنج فولادی

فلنج فولادی یکی از پرکاربرد ترین مدل های فلنج موجود در بازار است. به طور کلی فلنج ها از جنس پلاستیک و یا فولاد ساخته می شوند. به دلیل دوام و ویژگی های بهتر فولاد، فلنج فولادی در مقایسه با دیگر مدل ها کاربرد های بیشتری در صنایع دارد. فلنج ها دارای مدل های مختلفی همچون مدل تخت، فلنج گلوداروفلنج اسلیپون هستند.


فلنج فولادی چیست؟


فلنج ها (flange) یکی از مدل های اتصال دهنده های لوله ها، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگر هستند. فلنج ها در مکان هایی که در آن لوله ها، ابزار دقیق، شیر ها و دیگر تجهیزات برای تعمیر و نگهداری مونتاژ شده اند، مورد استفاده قرار می گیرند. اتصال فلنج دار از سه قسمت مجزا می شود. 1-فلنج ها 2- گسکت ها 3- پیچ ها.

فلنج فولادی بصورت قطعه دیسکی شکل است که همیشه به صورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز و بسته می شود و برای فشار های کم و زیاد مناسب است. آب بندی بین دو فلنج توسط گسکت (Gasket) که در بین آن ها قرار داده می شود، انجام می گیرد. جنس فلنج ها از فولاد و آلیاژ های آن و یا از چدن و استیل و سایر مواد ساخته می شود.


کلاس های مختلف فلنج فولادی


فلنج ها بسته به نوع جنس، متناسب با فشاری که تحمل می‌ کنند به کلاس های مختلف به شرح ذیل تقسیم می گردند.

رده ‌بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B۱۶٫۳۴

مطابق این استاندارد فلنج فولادی و آلیاژهای آن به کلاس های ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰- تقسیم بندی می ‌شوندکه این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده و فلنج ها حداکثر دمای مجاز را می‌ توانند تحمل کنند و معمولا فشار کارکرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق است. (رابطه فشار با دما برای جنس های مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده ‌است)

رده‌ بندی فشار مطابق استاندارد ISO

در این استاندارد فشار تحمل فلنج فولادی و آلیاژ های آن با PN نشان داده شده که این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR است. به عنوان مثال PN ۳۰ یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰ BAR است.

رده ‌بندی فشار براساس استاندارد API۶A-۶B-۶BX

این نوع فلنج فولادی دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنج های گروه ANSI بوده و در کلاس های ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده‌ بندی می‌ گردند.

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید
  • تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
  • 02133113283
  • 02133911795
  • ghadir.trading@yahoo.com
  • www.ghadir-trd.com
  • ghadir-trd@
  • logo
    Copyright © 2018 www.ghadir-trd.com All rights reserved