آدرس : تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر

شیر کشوییشیر فلکه کشویی فولادی

شیر فلکه کشویی فولادی یکی از شیرآلات پر مصرف در صنایع مختلف است. این شیر فلکه ها وظیفه قطع و وصل جریان سیالات موجود در لوله های مختلف را بر عهده دارند. شیر فلکه کشویی فولادی به دلیل ساختار خاص و کشویی خود می تواند جریان را به صورت صفر و یا صد در صد باز و بسته کند و همین عامل باعث شده از این مدل شیر فلکه در صنایع مختلفی استفاده شود. در ادامه در خصوص انواع شیر فلکه کشویی فولادی و کاربرد های آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

شیر فلکه کشویی فولادی به دلیل شکل خاص باز و بسته شدن خود در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل شیر فلکه ها با استفاده از دروازه های کشویی خود می توانند به شکل کامل از عبور سیال جلوگیری کنند و یا به شکل کامل مسیر را برای عبور سیال باز کرده و موجب افت فشار نشوند. این شیر فلکه ها در مدل ها و جنس های مختلفی در بازار موجود هستند که بسته به نوع لوله کشی و سیال جاری در لوله ها می توانید از میان آن ها به انتخاب بپردازید. در ادامه در خصوص انواع شیر فلکه کشویی و کاربرد ها و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.


شیر فلکه کشویی فولادی چیست؟
در حقیقت کار اصلی شیر فلکه کشویی فولادی قطع کامل و یا ایجاد ارتباط بین دو جریان سیال است. این بدین معنی است که این نوع شیر ها یا بایستی کاملا بسته باشند، یا کاملا باز و در واقع به صورت نیمه باز نمی توان از آن ها استفاده کرد. همان طور که از نام این شیر ها مشخص است، آن ها به کمک دروازه ای که در مسیر حرکت سیال قابل تغییر مکان دادن می باشد عمل می کنند. این دروازه به صورت عمودی در مسیر جریان حرکت کرده و در موارد لزوم جریان را قطع و یا بر قرار می کند.

شیر فلکه کشویی فولادی در نمونه های مختلف و با اندازه های متفاوت در بازار وجود دارد. در مورد شیر های کشویی ذکر این نکته ضروری است که همگی آن ها دارای اجزای یکسان می باشند که با توجه به مدل های مختلف از نظر نوع شرکت سازنده با یکدیگر تفاوت جزئی دارند، ولی نکته ای را که بایستی بدان توجه نمود این است که بطور کلی تمامی شیر های کشویی دارای مکانیزم یکسان بوده و فقط از لحاظ ساختمانی با یکدیگر تفاوت دارند.

در شیر فلکه کشویی فولادی معمولا اتصال شیر و لوله به وسیله فلنج و پیچ و مهره بوده و برای جلوگیری از نشتی بین فلنج شیر و لوله، واشر آببندی (Gasket) گذاشته می شود. قسمتی از شیر کشویی که در بالای بدنه قرار گرفته و به وسیله فلنج و پیچ و مهره به بدنه متصل می شود، سرپوش فلزی (Bonnet) نامیده شده و به منظور محکم شدن و جلوگیری از نشتی بین بدنه و سرپوش، واشر گذاری شده است. شیر های کشویی بزرگ اصولا باید قابلیت بسته شدن در حالت جریان کامل را داشته باشند ولی بعد از بسته شدن باید فشار توسط سامانه کنارگذر در طرفین شیر یکسان گردد و سپس اقدام به بازکردن شیر شود.


انواع شیر فلکه کشویی فولادی


شیر کشویی با محور متحرک. با چرخاندن فلکه، محور و کشو با هم حرکت کرده و بالا و پایین می روند. محور این نوع شیر ها در قسمت مجاور فلکه پیچ شده و قسمت پیچ شده در بوش محور قرار گرفته به طوری که پیچ های محور با پیچ های بوش درگیر هم هستند. فلکه شیر با بوش محور یکپارچه ساخته شده به طوری که هنگام گردش فلکه، بوش محور نیز می گردد. انتهای محور با کشوی شیر نیز یکپارچه ساخته شده به طوری که هنگام گردش فلکه کشوی شیر همراه محور به طرف بالا یا پایین حرکت می کند و در نتیجه موقعی که شیر در حالت کاملا باز باشد محور به اندازه طول کشو از فلکه بالاتر و بیرون قرار می گیرد. در این نوع شیرها چون قسمت پیچ دار محور در صورت باز بودن شیر از فلکه بیرون می آید، با یک نگاه می توان متوجه شد که شیر باز و یا بسته است. ضمنا به علت بیرون آمدن ساقه احتیاج به مراقبت و حفاظت در مقابل ضربه خوردن و غیره را دارد. از مزایای این نوع شیر کشویی آن است که چون قسمت پیچ دار محور با آب درون شیر تماس نداشته لذا از خوردگی در امان خواهد بود.

شیر کشویی با محور ثابت. محور این نوع شیرها در قسمت انتهایی پیچ شده و فلکه آن با محور شیر یک پارچه ساخته شده است. ضمنا به علت این که قسمت پیچ دار محور داخل بدنه شیر قرار دارد ضربه نخواهد دید. ولی در صورت افزایش فشار و وجود سیالات خورنده، ممکن است شیر و ساختار آن دچار خوردگی شوند.
انواع شیر فلکه کشویی فولادی از نظر آب بندی


شیر های کشویی گوه ای

شیر های کشویی زبانه لاستیکی

شیر های کشویی موازی

شیر های کشویی چاقویی


کاربرد های شیر فلکه کشویی فولادی


صنایع شیمیایی

صنایع رنگ

صنایع پلاستیک و پتروشیمی

صنایع آب و فاضلاب

صنایع کاغذ

صنایع غذایی


مزایای شیر فلکه کشویی فولادی


قابلیت کارکرد در دمای بالا تا حدود ۵۰۰ درجه سانتیگراد. این شیر فلکه ها می توانند در دمای بسیار بالا نیز فعالیت کنند و به همین علت می توان از آن ها برای انتقال سیالات بسیار داغ نیز استفاده کرد.

انعطاف در عملکرد. با توجه به قابلیت های بسیبار بالای شیر فلکه کشویی فولادی، آن ها می توانند در کسری از ثانیه باز و بسته شوند.

عمر بالا. به دلیل استفاده از فولاد ضد زنگ و با کیفیت و همچنین ساختار ساده، شیر فلکه کشویی فولادی طول عمر بسیار زیادی در مقایسه با دیگر مدل های شیر فلکه دارد.

کارکرد در رنج تغییر دمایی بالا. این شیر فلکه ها به دلیل استفاده از فلزات با کیفیت در ساختار خود در برابر تغییرات دمایی مقاوم هستند و به همین علت می توانند در صورت تغییر سیال و دمای آن ها نیز به خوبی وظیفه خود را انجام دهند.

وزن پایین در سایز های بالا. استفاده از فولاد موجب شده وزن این شیر فلکه ها کاهش یابد و فشار کمتری را به سیستم لوله کشی وارد کنند.


منابع


منبع اول

منبع دوم

منبع سوم

برای مشاهده ادامه متن کلید کنید
برای بستن کلیک کنید
  • تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
  • 02133113283
  • 02133911795
  • ghadir.trading@yahoo.com
  • www.ghadir-trd.com
  • ghadir-trd@
  • logo
    Copyright © 2018 www.ghadir-trd.com All rights reserved