آدرس : تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر

چدنیشیر فلکه چدنی

چدن فلز دیگری است که از آن برای تولید شیر فلکه بهره گرفته می شود. محصول نهایی را شیر فلکه چدنی نامگذاری کرده اند. صدها سال است که از فلز چدن برای ساخت محصولات مختلف استفاده می شود. طبعاً برای شناخت ویژگی های این مدل شیر فلکه، در ابتدا بهتر است با ویژگی های فلز چدن به صورت کلی آشنا شویم. چدن آلیاژی حاصل از ترکیب آهن- کربن- سیلیکون است. برای ساخت چدن از حدود ۹۶ الی ۹۸ درصد آهن، ۲ الی ۴ درصد کربن و مقدار ناچیزی سیلیکوم استفاده می شود. در میان ویژگی های مختلف فلز چدن می توان به قدرت بالا و در عین حال هزینة پایین آن اشاره کرد. علاوه بر این، چدن طول عمر بالایی داشته و استفاده از آن هم کاملاً ایمن است. چدن تحمل دمای بسیار بالا و قابل توجه ای دارد؛ این فلز قادر است تا دمایی در حدود ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. تمامی این مزایا در استفاده از چدن برای ساخت شیر فلکه چدنی نیز نمود پیدا می کنند. برخی از ویژگی های استفاده از شیر فلکه چدنی به شرح زیر است.


از لحاظ طول عمر:


چدن فلز محکمی است که قادر به تحمل فشار بسیار بیشتری از پلاستیک و پلیمرهای مصنوعی است. با این حال، توجه داشته باشید که اگر فشار بیش از حد به شیر فلکه چدنی وارد شود، ممکن است این شیر بشکند. چدن فلزی غیر انعطاف پذیر است. بنابراین، در صورت برخورد ضربه های محکم، تَرَک خورده و یا می شکند. این مورد را نیز در نظر داشته باشید که چدن به مرور زمان فرسوده می شود. بنابراین نگهداری و تعمیر دائمی شیر فلکه چدنی را حتماً باید انجام دهید.


طریقه نصب:


نصب شیر فلکه چدنی آسان است. این شیر فلکه ها اصولاً به وسیله فلنج به سیستم لوله کشی متصل می شوند. با این حال، امکان جوش دادن آن ها هم وجود دارد،‌ ولی شاید جوش دادن چدن چندان آسان نباشد. توصیه ما استفاده از مدل های فلنچ دار است که قادر هستند در برابر فشارهای پایین و بالا به خوبی مقاومت به خرج دهند.


هزینه:


به صورت کلی روند تولید شیر فلکه چدنی به پیچیدگی سایر انواع شیر فلکه ها نیست، بنابراین قیمت این نوع شیر فلکه نیز کمتر از سایر مدل ها است. معمولاً از قیمت پایین و اقتصادی تر شیر فلکه چدنی به عنوان یکی از مزایای استفاده از آن ها یاد می شود.


تحمل دمای بالا:


یکی از برجسته ترین ویژگی های شیر فلکه چدنی، قابلیت تحمل دمای بسیار بالا توسط آن ها است. همین امر باعث می شود تا شیر فلکه چدنی همیشه به عنوان انتخابی بسیار مناسب برای سیستم های لوله کشی سیال بسیار داغ مورد توجه واقع شوند. چدن قادر است تا دمایی بیش از ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد تحمل کند، بنابراین این شیر فلکه ها نیز امکان تحمل دماهای بسیار بالا را دارند. با این حال، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هرچه دمای سیال داخل سیستم بیشتر باشد، قابلیت تحمل فشار توسط این شیر فلکه ها بیشتر کاهش پیدا می کند. به عبارت دیگر، بین دما و فشار قابل تحمل یک رابطه معکوس وجود دارد.

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید
  • تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
  • 02133113283
  • 02133911795
  • ghadir.trading@yahoo.com
  • www.ghadir-trd.com
  • ghadir-trd@
  • logo
    Copyright © 2018 www.ghadir-trd.com All rights reserved