آدرس : تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر

اتصالات کربن استیل (فولادی)


اتصالات کربن استیل

اتصالات کربن استیل از اتصالات با جنس فولاد هستند که برای متصل کردن لوله های فولادی به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. از لوله های فولادی تقریبا در تمامی صنایع استفاده می شود و برای متصل کردن خطوط لوله مختلف به اتصالات مخصوص آن ها نیز نیاز داریم. به همین جهت اتصالات کربن استیل نیز کاربرد های بسیار زیادی در صنعت دارند که در ادامه این متن به معرفی کاربرد ها و اهمیت آن ها خواهیم پرداخت.

اتصالات کربن استیل برای به هم وصل کردن انواع لوله های فولادی به یکدیگر به کار می روند. اتصالات یکی از مهم ترین بخش های لوله کشی در تمامی صنایع به شمار می روند. معمولا آسیب پذیر ترین قسمت لوله ها بخش اتصال آن ها به لوله های دیگر است که از اتصالات استفاده می کنند. به همین دلیل در هنگام اتصالات کربن استیل باید توجه بسیار زیادی داشته باشید. در ادامه در خصوص اهمیت استفاده از اتصالات کربن استیل و همچنین انواع و نکات مهمی که در هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید خواهیم پرداخت.


چرا خرید اتصالات کربن استیل مهم است؟


اتصالات به شکل کلی یکی از مهم ترین بخش های لوله کشی هستند. همانطور که می دانید تمامی لوله هایی که جنس های قدرتمندی دارند فقط می توانند در یک خط مستقیم نصب شوند و برای ایجاد پیچ ها و یا انشعابات باید از اتصالات استفاده کرد. لوله های فولادی به دلیل جنس خاص بدنه خود تنها می توانند از اتصالات کربن استیل استفاده کنند. این اتصالات از جنس ترکیبی کربن به همراه استیل ضد زنگ ساخته شده است. جنس این اتصالات نزدیک به جنس فولادی لوله ها است و به همین دلیل نیز یکی از گزینه های اصلی برای استفاده به عنوان اتصالات دارند.

از طرف دیگر نیز اتصالات کربن استیل دارای استقامت بسیار بالایی هستند. معمولا اتصالات در لوله کشی به عنوان آسیب پذیرترین قسمت لوله کشی دیده می شوند. در این بخش لوله ها به یکدیگر متصل می شوند و فشار زیادی بر روی لوله ها و خود اتصال وارد می شود. اگر جنس اتصالات استفاده شده ضعیف تر از جنس لوله ها و یا میزان فشار وارده باشد، قطعا پس از مدتی اتصال به راحتی دچار شکستگی و نشتی می شود. استفاده از اتصالات کربن استیل این مشکل را برطرف می کند و نگرانی را از بابت شکستگی و نشتی اتصال از بین می برد.


[(img)|1041070352941001B]انواع اتصالات کربن استیل


زانو ها (elbows)

تبدیل ها یا کاهنده ها (reducers)

سه راهی (tee)

مهره ماسوره

انشعاب گیر ها ( مانند ساکولت و نیپل و … )

کپ جوشی و رزوه ای

بوشن ها

اتصال جوشی لب به لب

اتصال جوشی نری مادگی

اتصال رزوه ای

اتصال پیچ و مهره ای (یا فلنج تو فلنج)


[(img)|1041079252941001B]کاربرد های اتصالات کربن استیل


اتصالات کربن استیل تقریبا در تمام مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل استفاده زیاد از این اتصالات نیز هماهنگی با بیشتر لوله های موجود در بازار است. اتصالات کربن استیل به صورت اختصاصی برای لوله های فولادی ساخته شده اند ولی به دلیل استقامت و همچنین تنوع بسیار زیاد این اتصالات، از آن ها به همراه دیگر لوله ها نیز استفاده می شود و موجب افزایش استقامت محل های اتصالات لوله ها می شود. در ادامه به برخی محل های استفاده از اتصالات کربن استیل اشاره خواهیم کرد.

لوله های فاضلاب شهری و خانگی

لوله های گاز و نفت برای انتقال های سنگین و جزئی

لوله های آب در برخی مناطق

صنایع شیمیایی و پتروشیمی برای انتقال مواد مختلف

صنایع سنگین برای لوله کشی های داخلی و همچنین دستگاه های صنعتی


نکاتی که در هنگام خرید اتصالات کربن استیل باید در نظر داشته باشید


نیاز های خود را در نظر بگیرید. ابتدا باید ببینید چه نوع لوله کشی را می خواهید انجام دهید. درست است لوله های فولادی استقامت و کیفیت بالایی دارند ولی باید در نظر بگیرید آیا از نظر هزینه و همچنین سلامتی لوله فولادی برای کار شما مناسب است و یا خیر. لوله های فولادی به دلیل استفاده از فولاد در ساختار خود ممکن است برای انتقال مایعات آشامیدنی و یا موادی که با فولاد واکنش می دهند مناسب نباشد. به همین دلیل ابتدا نیاز خود را مشخص کنید تا متوجه شوید چه نوع لوله و اتصالاتی برای شما مناسب است.

تصویری از لوله کشی خود در ذهن و روی کاغذ پیاده کنید. اتصالات کربن استیل دارای مدل های بسیار متنوعی شوند. شما تقریبا می تواند لوله ها را به هر شکلی که می خواهید نصب کنید و از آن ها انشعاب بگیرید. اما نکته مهم این است شما ابتدا نقشه برداری صحیح و کاملی از محل نصب لوله ها و اتصالات ترسیم کنیم. باید مدل های موجود اتصالات و همچنین نیاز های لوله کشی خود را در نظر بگیرید تا بتوانید بدین ترتیب به شکل کامل نوع کار خود و نیاز ها را مشخص نمایید. بدون آمادگی و نقشه قبلی لوله کشی را آغاز نکنید زیرا ممکن است در وسط کار به مشکل برخورد کنید و مجبور شوید کار های قبلی را نیز تعویض کنید.

به جنس و استقامت لوله و اتصالات توجه کنید. اتصالات کربن استیل دارای جنس های مختلفی از نظر مقاومتی است. شما باید گزینه مناسب را انتخاب کنید. انتخاب گزینه مناسب باید هماهنگ با جنس لوله شما باشد. به شکل معمول استقامت اتصالات باید برابر با جنس لوله و یا حتی بالاتر باشد. معمولا سعی کنید پیش از خرید اتصالات، از فروشنده و یا افراد حرفه ای مشاوره کامل در خصوص جنس لوله و همچنین اتصالات دریافت کنید تا پس از نصب دچار مشکل نشوید.

اندازه ها را به درستی انتخاب کنید. اتصالات کربن استیل دارای اندازه های مختلفی هستند. معمولا لوله ها با اینچ اندازه گیری می شوند. شما باید اتصالی را انتخاب نمایید که با لوله همخوانی داشته باشد. در صورتی که اتصال بزرگتر و یا کوچکتر باشد نمی توانید آن را بر روی لوله های خود نصب کنید. در صورتی که نیاز دارید اندازه لوله را کوچک تر کنید نیز مدل هایی از اتصالات کربن استیل وجود دارند که تبدیل نام گذاری شده اند. تبدیل ها می توانند بر سر لوله نصب شده و در ادامه اندازه لوله را بزرگتر و یا کوچک تر کنند.


منابع


[(a)|منبع اول|https://www.fwb.co.uk/pipeline-amp-fittings/steel-pipe-amp-fittings/carbon-steel-fittings]

[(a)|منبع دوم|https://www.ferguson.com/category/pipe-fittings/carbon-steel-fittings-flanges/_/N-zbq45n]

[(a)|منبع سوم|https://www.racmet.com/en-ww/joints-in-carbon-steel.aspx]

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید

مشخصات فنی

نام سه راه

اتصالات کربن استیل (فولادی)

نوع سه راه

جوشی

جنس

کربن استیل

نوع درز

درز دار

توضیحات

از اتصالات در لوله کشی برای تغییر مسیر، تغییر سایز، گرفتن انشعاب و یا مسدود کردن مسیر استفاده می شود. در زیر تصاویر مربوط به مهمترین اتصالات لوله کشی را مشاهده می نمایید.
1. Elbow 90° long radius (زانویی 90 شعاع بلند)
2. Elbow 45° (زانویی 45)
3. Elbow 90° short radius (زانویی 90 شعاع کوتاه )
اتصالات کربن استیل (فولادی) اتصالات کربن استیل (فولادی) توضيح فارسي : از اتصالات در لوله کشی برای تغییر مسیر، تغییر سایز، گرفتن انشعاب و یا مسدود کردن مسیر استفاده می شود. در زیر تصاویر مربوط به مهمترین اتصالات لوله کشی را مشاهده می نمایید. 1. Elbow 90° long radius (زانویی 90 شعاع بلند) 2. Elbow 45° (زانویی 45) 3. Elbow 90° short radius (زانویی 90 شعاع کوتاه ) 4. Elbow 180° long radius (زانویی 180 شعاع بلند )
5. Elbow 180° short radius (زانویی 90 شعاع کوتاه )
6. Tee straight (سه راهی مساوی)
7. Tee reducing (سه راهی نا مساوی)
8. Reducer concentric (تبدیل هم مرکز)
9.Reducer eccentric (تبدیل غیر هم مرکز)
10. End cap (در پوش)
11. Stub End
مشخصات اتصالات شامل متریال، ضخامت، نحوه اتصال از مشخصات مربوط به لوله ها تبعیت می کند.
استاندارد مربوط به اتصالات جوشی ASME B16.9
استاندارد مربوط به اتصالات رزوه ای و سوکتی ASME B16.11
نام سه راه : سه راهی کربن استیل جوشی درز دار Tee BW A234 WPB ERW SCH STD
نوع سه راه : جوشی
جنس : کربن استیل
نوع درز : درز دار
استاندارد : ASME DIN
پشتیبانی و خدمات تامین و تعمیر قطعاتپس از فروش :
تعویض و تعمیر محصول
توضیحات :
از اتصالات در لوله کشی برای تغییر مسیر، تغییر سایز، گرفتن انشعاب و یا مسدود کردن مسیر استفاده می شود. در زیر تصاویر مربوط به مهمترین اتصالات لوله کشی را مشاهده می نمایید.فرم ثبت نظر

  • تهران، خیابان خیام شمالی، مقابل پارک شهر، پاساژ 777، پلاک 39، بازرگانی غدیر
  • 02133113283
  • 02133911795
  • ghadir.trading@yahoo.com
  • www.ghadir-trd.com
  • ghadir-trd@
  • logo
    Copyright © 2018 www.ghadir-trd.com All rights reserved